[Epitesz] bemutatkozas + ket kerdes

Pluzsik András Pluzsik.Bandi at aesz.hu
2006. Aug. 15., K, 13:25:31 CEST


Kedves Péter!

Az a törekvésed, hogy a faanyagot valamivel meg akarod védeni az őt bántalmazók ellen, természetes dolog.
Én magam részéről nem javasolnám a Xylamon készítményeket. Alapjában véve bajom csak annyi, hogy szerves oldószer, az az anyag, mely a hatóanyagot tartja oldatban. Büdös és tűzveszélye. Van vele azonosan hatásos vizes bázisú, azaz normál víz oldószerű anyag. Ilyen esetben mindenképpen jobbnak tartom. Ennek még előnye, hogy száradás után a hatóanyag a fa rostjaihoz kötődik és csak mérsékelten oldódik ki. Természetesen ha rendszeresen locsolják, akkor ez is kimosódik, de különben tartós védelmet nyújt.
Felhordható ecsettel, és a már szóban forgó teddi hengerrel is. A szórást nem ajánlom, mert az csak a faanyag felszínére teszi fel a szert. A hatásos védelemnek az a célja, hogy a fafelületen minél vastagabb védőszerrel átitatott réteget, egy "páncélt" alakítson ki a védőszer. Ez pedig az anyag bedolgozásával inkább elérhető. A szórás csak a felületnek mutatja meg a szert, ahonnan lecsepeg, csurog.
A gerendák repedéseinek kezelésére csak az ecsetes módszer a megoldás, ha már beépített kész szerkezetről van szó.
Még egy megjegyzést. A védőszeres kezelésre a leginkább az alkatelemek csatlakozásánál (csapolás, lapolás, bevágás, stb.) fontos, mert itt tud a leginkább a nedvesség összegyűlni és nehezen kiszáradni. A rovarok esetében ez kevésbé érdeke, de a farontó gombák az ilyen helyeken érzik jól magukat. Itt esnek leghamarabb a fának. A szabad hosszban a gerenda gyorsan kiszárad, a rovaroknak sem oly csábító, mert nagyon nyílt. Természetesen a rovarok jobban veszélyeztetik a gerendákat teljes hosszukban.
A már említett szer neve BIO KOMPLEX. A beszerzési lehetőségekkel kapcsolatban keresd a http://www.anticimex.hu/ oldalait. Itt sok mindenre választ kaphatsz. Ami még a továbbiakban is kérdés marad, hívd fel Őket.
Valóban csinálják a védőkezelést merítéssel, áztatással mely elnevezés a folyadékba való tartás időtartamától függ. A telítés már komolyabb eszközt igényel. A földbe ásott gödrös módszer lehet jó is, de nagyon kell vigyázni arra, hogy ki ne lyukadjon, mert a talajt bizony kellemetlenül tönkreteszi hosszú időre a használt szer. Az elmerített faanyagot a folyadékban egy seprűvel vagy más eszközzel meg kell simogatni a folyadék alatt, hogy a felületről a beszívódást korlátozó légbuborék így le legyen sodorva. (Ha közben még dorombol is akkor baj van mert a fát összekeverted a macskával. Bocsánat.)

Sok sikert

Bandi

Akinek mottója: A faanyagvédelme a farontó gombák és bogarak ellen, az egy szakma és nem a rend biztos őreinek a feladata.



További információk a(z) Epitesz levelezőlistáról